Handicap sposobem na zwiększenie kursu

przez | 12 kwietnia, 2024
Handicap sposobem na zwiększenie kursu

Jesteś pewien zwycięstwa faworyta w wybranym przez siebie spotkaniu, ale kurs na samo zwycięstwo nie jest wystarczająco satysfakcjonujący? Warto w takim przypadku rozważyć opcję obstawiania zakładów z handicapem. O co dokładnie chodzi?

Handicap zwiększa kurs nawet kilkukrotnie

Posłużmy się hipotetycznym spotkaniem FC Barcelona vs Dinamo Zagrzeb w ramach rozgrywek fazy grupowej Ligi Mistrzów. Powiedzmy, że Hiszpanie są zdecydowanym faworytem i kurs na ich zwycięstwo wynosi zaledwie 1,10 – z perspektywy gracza, zupełnie nieopłacalny do gry jako singiel, również mało atrakcyjny jako dodatek do dubla czy akumulatorów.

Z handicapem istnieje jednak możliwość zagrania tego zdarzenia po lepszym kursie. Zasada działania jest tutaj bowiem taka, że w zależności od wybranego handicapu (np. -1,5 lub -2,5 lub -3,5 itd.) FC Barcelona musiałaby pokonać rywala różnicą odpowiednio dwóch (przy handicapie -1,5), trzech (przy -2,5) lub czterech (-3,5) bramek. Od końcowej ilości bramek zdobytych przez FCB odejmujemy po prostu wynik handicapu.

Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że faworyt zwycięży większą ilością bramek, ale nie ma jej również na to, że zwycięży w ogóle. Co natomiast zyskujemy dzięki handicapowi? Przede wszystkim jest to lepszy kurs. Jego wysokość zależy rzecz jasna od rodzaju handicapu (im większą ilością bramek musi wygrać zespół na który stawiamy w ramach handicapu tym większy będzie kurs) oraz bukmachera – w tym drugim przypadku warto porównać kilka różnych firm gdyż czasem różnice na kursach w odniesieniu do tego samego handicapu u poszczególnych bukmacherów potrafią być spore.

Handicap można stosować nie tylko jako podniesienie kursu przy stawianiu na faworyta (np. hc -1,5),  ale również i w drugą stronę, stawiając na zespół przeciwny, skazywany na porażkę (wtedy handicap jest dodatni np. +1,5 na Dinamo Zagrzeb). Handicapy dodatnie niejako przeciw faworytom warto grać zwykle w ostatnich kolejkach faz grupowych/ligowych rozgrywek/itp gdzie końcowy wynik rozgrywanego spotkania nie ma dla faworyta już większego znaczenia (np. zapewniony awans, zapewniony tytuł mistrzowski, itp.) i może on sobie pozwolić na luźniejszą grę, z wystawieniem rezerwowych włącznie. Zespół teoretycznie słabszy zazwyczaj bez względu na sytuację w tabeli chce się pokazać z dobrej strony dlatego gra z handicapem na tego typu drużyny w opisywanych powyżej okolicznościach może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *