Praca zawodowa pochłania coraz większą ilość czasu w całej naszej egzystencji. Niezależnie od tego, w jakiej branży będziemy działali, pracodawcy wymagają od nas coraz więcej. Spowodowane jest to rosnącą konkurencją w każdej przestrzeni gospodarczej. Nie ma znaczenia, czy działasz w usługach, czy też w produkcji, a może masz własny sklep albo jesteś mechanikiem samochodowym. W pracy musimy się skupić maksymalnie, a niejednokrotnie w czasie wolnym również rozmyślamy o wykonywanych obowiązkach i o tym, jak jeszcze zoptymalizować nasze obowiązki, aby zadowolić szefa lub nasze własne ambicje. Nie ma, więc już czasu na to, aby zagrać w darmowe gry poker online lub nawet poczytać książkę. Czasami, więc dopada nas refleksja i zastanawiamy się nad tym, czy wykonywana praca ma rzeczywiście dla nas jakiś sens? Jak wskazują psychologowie, przede wszystkim powinniśmy odnaleźć jakiś cel w wykonywanych zadaniach. Wtedy będziemy bardziej zadowoleni i na pewno będziemy bardziej wydajnymi pracownikami.
O jakości życia decyduje pasja?
Właściwie badania nad naturą ludzką już setki lat temu udowodniły, że tylko praca, która będzie nam dawała satysfakcję i jest jednocześnie pasjonująca, jest bardziej zadowalająca zarówno dla pracodawców jak też pracowników. Jest cała masa doświadczeń psychologicznych, które potwierdzają, że jeżeli jakieś obowiązki pracownicze wykonujemy z pasją tak samo jak w przypadku naszego hobby, to wtedy jesteśmy bardziej kreatywni, a więc wpadamy najciekawsze pomysły. W końcu o to chodzi w naszym życiu, aby być bardziej zadowolonym i maksymalnie zniwelować chwile, gdy jesteśmy przygnębieni i zmęczeni. Gdy wykonujemy czynności, które sprawiają nam przyjemność i wiemy, że mają one jakiś sens, a więc są pożyteczne, to wówczas nawet wtedy bardzo zmęczenii znużeni po wielu godzinach pracy odczuwamy satysfakcję. Czujemy się wówczas wartościowi i jesteśmy pewni, że to, co zrobiliśmy, ma jakąś wartość materialną lub niematerialną w zależności od branży, w której działamy.
Jak wybrać zadowalającą profesję?
Kluczowe więc jest to, abyśmy mogli wybrać profesję, która będzie nas zadowalać. Część osób będzie się koncentrować na własnych zainteresowaniach lub szukać zatrudnienia pod kątem ukończonych studiów. Jeśli jednak chodzi o wykształcenie, to nie zawsze jest bieżna z tym, co jest dla nas przyjemne. Dużo zależy od wychowania, a także od decyzji, które podjęliśmy wcześniej w naszym życiu. Możliwe, że kierowaliśmy się tylko i wyłącznie pragmatycznością. Nie jest też rzadkością, gdy rodzice bardzo intensywnie sugerują, czy też nawet zmuszają dzieci do podjęcia konkretnych studiów. Niestety wówczas generowane mogą być w psychice nawet duże frustracje. Jako osoby dorosłe mamy wówczas świadomość straty w naszym życiu czegoś ważnego. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście dążenie do realizacji marzeń młodzieńczych, ale, to też nie zawsze jest możliwe z praktycznych względów. Rynek pracy nie będzie przecież się dostosowywać do tego, co nam się podoba. Z reguły najlepiej być elastycznym, co pozwoli nam dopasować się do każdej sytuacji.
Pogodni i optymiści zawsze mają lepiej
Szereg badań psychologicznych udowadnia, że osoby, które nie rezygnują ze swoich marzeń, ale jednocześnie z dystansem patrzą na samych siebie i są ciekawe świata, będą szybciej odnajdywać się w różnych zawodach. Pamiętajmy, że nie ma takiej profesji, która nie będzie istotna dla całości tzw. dobrostanu społecznego. Po coś przecież konkretne zawody istnieją. Jeżeli punktem wyjścia będzie dla nas taka optyka, to odnajdziemy sens w każdej wykonywanej czynności. Warto pomyśleć o sobie jako o małym trybiku w dużej maszynie ekonomicznej i społecznej, która bez naszego zaangażowania bardzo szybko by się zatrzymała. Poza tym dobrze jest mieć zainteresowania i hobby, które będą idealną odskocznią, gwarantującą naładowanie akumulatorów i zapewnią obiektywne spojrzenie na rzeczywistość.